Tarteletter er nok den ret der bliver efterspurgt allermest her hjemme, i hvert fald blandt ungerne. Noah spørger flere gange om ugen om vi ikke nok skal have tarteletter. Så det får vi, ret tit. Dog med købte bunde langt mest. Det er bare nemmest. Denne variant er med kogte kyllingebryst. Måske er det ikke helt “rigtigt”, men jeg siger jer – det er nemt. Og nemt er bare godt, især i en børnefamilie.

Uhm, hjemmelavede tarteletter med høns i asparges – det er altså noget af det bedste. Det er helt vildt nemt, på 15 minutter er der aftensmad. Jeg koger blot nogle kyllingebryst og imens de koger kan sovsen laves (på smør, mel, mælk, salt og peber). Så trækkes kyllingekødet fra hinanden og kommes i sammen med hvide asparges. Bum – så er der tarteletter.
Fyldet rækker til ca. 10 bunde, det plejer at passe med vores familie på 2 voksne og 2 børn. Lav gerne ekstra, så kan du varme fyldet op igen dagen efter. Du kan også sagtens tilføje lidt grøntsager, hvis du synes. F.eks. grønne asparges, persille eller ærter. Jeg kommer desuden altid tomat og agurk oven på mine. Resten af flokken herhjemme foretrækker dem uden.

Opskrift på tarteletter med høns i asparges

Tarteletter med høns i asparges
Ingredienser
Equipment
Method
- Smelt smørret i en gryde – det skal ikke koge
- Kom smør, salt, mel, citronsaft og vand i en skål og ælt dejen godt
- Bank smørret (210 g) fladt til en firkant på et meldrysset bord
- Rul dejen ud til en firkant, næsten dobbelt så stor som smørret
- Læg smørret på dejen, fold dejen ind over og rul forsigtigt ud
- Sæt dejen på køl i 20 minutter
- Rul dejen aflang og fold den i tre lag. Rul ud igen
- Sæt på køl igen i 20 minutter og gentag evt. processen
- Udstik cirkler af dejen og pres dem i muffinsforme
- Læg bagepapir eller sølvpapir i formene, så de holder formen
- Bag ved 180 grader i ca. 20 minutter
- Smelt smørret i en gryde og rør melet i
- Tilsæt mælken lidt ad gangen, mens du pisker, så der ikke dannes klumper
- Tilsæt vand, indtil saucen har ønsket konsistens
- Kom det frosne hønsekød i og tilsæt de drænede asparges
- Smag til med salt og peber
- Fyld de lune tarteletbunde med høns i asparges
- Top evt. med agurk, tomat, persille og et ekstra drys peber
Noter
- Køb færdige tarteletbunde for en hurtig hverdagsversion
- Fyldet kan laves i forvejen og blot varmes op inden servering
- Tilsæt evt. lidt citronsaft eller muskatnød for ekstra smag
Tarteletbunde
Tarteletbundene er lidt mere krævende, ikke at det var særlig svært, men det tog da lige lidt tid – fordi de skal lægges sammen et par gange og ind på køl. Hvis du sætter 1-1,5 time af inden du skal spise, har du fint med tid. Hvis du er fedtforskrækket, skal du nok ikke begive dig ud i tarteletbunde. Du kan også købe nogle, lade være med at læse hvad der er i, og forestille dig at de er lavet af broccoli ;o)



Billige tarteletter
Tarteletter er jo bare drøn lækkert, og så koster det faktisk ikke alverden at lave. Her har vi handlet ind i REMA100 for 144 kr. Så du kan altså mætte en del personer, med de her 10 tartelletter med persille på toppen, som opskriften rækker til.
Andre meget børnevenlige opskrifter
- boller i karry
- tomatsuppe (ja det er faktisk noget Noah spørger til ret ofte)
- frikadeller og flødekartofler
- svensk pølseret
Husk også at I er altid er velkomne til at følge med ovre på min instagramprofil. Her er masser af inspiration til nemt og sundt hverdagsmad

Årh, jeg er pjattet med tarteletter! Jeg har heldigvis fået min svigermor til at indse, at de naturligvis skal være på menuen til julefrokosten! Der har så også været et par år, hvor jeg ikke har kunnet deltage, enten pga egen eller børns sygdom – hvilket har efterladt mig nærmest grædefærdig, idet jeg jo så gik glip af tarteletterne, haha!
Haha, jeg forstår dig 😉 De er altså også virkelig gode 😉
De er også en sikker vinder herhjemme:-)
Jeg har dog aldrig selv prøvet bage bundene, men jeg bør da kaste mig ud i det.
Julehygge til dig:-)